جمعه ٢٥ خرداد ١٤٠٣
|
English

🖤مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با نهایت تأسف و تأثر ضایعه درگذشت امین معزز مؤسسه حضرت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت عرض می نماید. با قلبی اندوهگین از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم...🖤
عنوان
بوچیا

 

 •  بوچیا چیست ؟ 

بوچیا ورزشی است که برای معلولان جسمی- حرکتی با پایین ترین سطح توانایی طراحی شده است. کلیه معلولانی که دچار فلج مغزی (cp) شدید و میوپاتی شدید و یا قطع نخاع (از ناحیه گردن) می باشند دارای کلاس ورزشی- پزشکی این رشته محسوب می شوند و می توانند بوچیا به صورت جدی دنبال کنند.
نام این بازی را به صورت B-O-C-C-I-A می نویسند اما به صورت رسمی "Botcha" تلفظ می گردد و معناي پرتاب کردن می دهد. رشته بوچیا توسط انجمن جهاني ورزشها و تفریحات سالم افراد فلج مغزي ( CPISRA ) به صورت بین المللی مدیریت می شود.
بنابر استدلال ها این بازی از یونان باستان سرچشمه گرفته است. در بازی قدیمی افراد برای انداختن سنگ های بزرگ در نزدیکی یک سنگ هدف با یکدیگر رقابت می کردند. هنگامی که این بازی به انگلستان آمد به ورزشی برای کسانی که دچار فلج مغزی شدید هستند منحصر شد.
امروزه این بازی به یک رشته ی ورزشی برای بخش اعظمی از جامعه توسعه یافته است و هم اکنون به عنوان مسابقه ای رقابتی در پارالمپیک تبدیل شده است. قوانین بوچیا توسط CP-ISRA وضع می گردد و هر چهار سال یک بار ( معمولا بعد از پارالمپیک) مورد تجدید نظر واقع می شود.
این بازی از نظر استراتژی مانند بولینگ می باشد، بوچیا در فضایی سربسته و روی سطحی صاف و یکنواخت به ابعاد 6 متر در 12/5 متر بازی می شود . روش انجام این بازی پرتاب کردن، ضربه زدن و یا استفاده از ابزار کمکی برای به حرکت درآوردن توپ های چرمی ( 6 توپ برای هر شخص یا تیم) و نزدیک کردن آن ها به یک توپ سفید رنگ ( توپ هدف یا توپ جک) در طی یک مدت زمان معین است. هر بازی وابسته به نوع مسابقه دارای چهار یا شش end (نوبت بازی) است. در هر end از بازی، بازیکن به ازای هر توپ نزدیک به توپ هدف نسبت به حریف خود امتیاز می گیرد.
بازیکنان بوچیا معمولا مبتلا به فلج مغزی می باشند. این بازی برای هر جنسیتی به صورت انفرادی، دوبل و تیمی قابل اجراست. در بازی انفرادی هر تیم یک نفر بازیکن دارد که هر بازیکن 6 توپ دارد و در چهار end به رقابت می پردازد. در بازی دوبل از دو نفر بازیکن استفاده می شود که یکی از آن ها می تواند از رمپ ( وسیله ی کمکی ) جهت حرکت دادن توپ استفاده کند. بازی های دوبل دارای چهار end می باشد و به هریک از اعضا 3 توپ داده می شود.در بازی تیمی نیز هر تیم از سه نفر تشکیل می شود که به هر یک از اعضای تیم دو توپ در هر end داده می شود و شامل شش end می باشد.

 

 •  معرفی طرح ورزش بوچیا : 

زمانی که خانواده ای با فرزند  فلج مغزی و یا ناتوانی جسمی دیگری مواجه می شود دست نیافتنی ترین فکری که به ذهن ایشان خطور می کند این است که این کودک روزی بتواند ورزش کند.
معمولاً خانواده پس از اطلاع از ناتوانی فرزند خود روزهای پرمشغله ای را سپری می نماید و باید جلسات درمانی متعددی را تجربه کند. این فرایند درمان می تواند در محیطهای مختلفی همچون استخر و سالن های ورزشی تکمیل گردد. زیرا رشد؛ یک فرایند ذهنی، جسمی، اجتماعی و عاطفی است که تمامی این عوامل تحت تأثیر ظرفیت های درونی فرد و محیطی سالم و قدرتمند قرار می گیرد. 
تحقیقات مختلفی نشان داده است که تمرینات ورزشی، قسمت های مختلف دستگاه عصبی را پیشرفت می دهد که در نتیجه بر روی جریان ادراکی مثل بینایی، شنوایی و حرکتی اثر مثبتی دارد.  ایجاد تسهیلات رشد و نمو همه جانبه از وظایف تیم ها و مراکز توانبخشی است و بهتر است که تمامی کودکان مهارت های حرکتی را در فضاهای اجتماعی تمرین کنند. ورزش بوچیا یکی از فعالیت هایی است  این فرصت را برای کودکان معلول جسمی فراهم آورده است. به همین دلیل مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) در سال 1392 اقدام به برگزاری دوره طرح ورزش بوچیا ویژه معلولین جسمی 15-6 سال به صورت رایگان نموده است.

 

 •  گروه هدف : 


کودکان معلول جسمی 15-6 سال ساکن شهرهای تهران، مشهد، شیراز و کاشان

 

 • اهداف طرح ورزش بوچیا : 

مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) در اجرای طرح ورزش بوچیا  اهداف ذیل را دنبال می نماید:

 1. افزایش مهارتهای حرکتی گروه 
 2. افزایش مهارتهای اجتماعی و رفتاری 
 3. افزایش بازتابهای ذهنی ،احساسی و حرکتی
 4. افزایش مهارتهای خود یاری و نظم 
 5. توسعه قابلیتهای جسمانی
 6. آموزش و یادگیری مهارتهای مورد علاقه 
 7. آموزش مقدماتی و پیشرفته رشته ورزشی بوچیا
 8. معرفی مددجویان مستعد به تیمهای ورزشی و ایجاد امکان رقابت در صحنه های ملی و بین المللی برای ایشان
 9. ایجاد فضای مناسب برا ی والدین گروه هدف در تعامل با یکدیگر
 10. ایجاد اوقات فراغت برای مددجویان
 11. ایجاد اوقات فراغت برای والدین
 12. انجام امور درمانی در قالب برنامه ورزشی


و سعی می گردد در هر دوره  شرکت کنندگان به مهارت های ذیل دست یابند:

 

 1.  تعادل
 2.  توانایی قرار گرفتن در ویلچر
 3.  توانایی کنترل بدن خود
 4.  توانایی پرتاب کردن اشیا به سمت هدف
 5.  انعطاف پذیری و توانایی تغییر پذیری
 6.  درک بازی جوانمردانه
 7.  ایجاد حس اعتماد در موقعیتهای اجتماعی

 

 •  فازهای اجرا شده تا کنون :

 

 1. زمستان 1392 – مرکز جامع توانبخشی نوید عصر
 2. تابستان 1393 – مدرسه جسمی حرکتی امام علی (ع)

 

 • چشم انداز اجرای طرح ورزش بوچیا :


        1395 : اجرای طرح در شهرهای یزد، مشهد، شیراز و کاشان

 

 

8524
بازدید این صفحه
203 |
بازدید امروز
5732923 |
کل بازدید
3 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014