دوشنبه ٢٥ تير ١٤٠٣
|
English

🖤مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، با نهایت تأسف و تأثر ضایعه درگذشت امین معزز مؤسسه حضرت آیت‌الله امامی کاشانی را تسلیت عرض می نماید. با قلبی اندوهگین از خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جزیل آرزومندیم...🖤
عنوان
توانبخشی حرفه ای افراد معلول بالای 14 سال

 •  توانبخشی حرفه ای مددجویان کم توان ذهنی بالای 14 سال :

هرچند کودکان و نوجوانان معلول ذهنی به حاشیه زندگی اجتماعی رانده شده اند، ولی آنان نیز به دنبال آرزوهای گم شده خود هستند و امیدوارند حصار تنهایی شان فرو ریزد و زندگی شرافتمندانه برایشان میسر گردد . این مهم تنها از طریق آموزش، توانبخشی و حرفه آموزی این توانخواهان معصوم امکان پذیر می باشد. در واقع اتمام دوره آموزش رسمی در سازمان آموزش و پرورش استثنایی مصادف است با آغاز بی کاری و خانه نشینی برای اکثر نوجوانان مبتلا به ناتوانایی های هوشی. علت این امر را نمی توان تنها بر عهده ناتوانایی ها و یا ضعفهای این گروه از نوجوانان گذاشت. اغلب این افراد علی رغم گذراندن دوره های آموزشی مختلف و حتی توانمندی های جسمی و یا توانایی انجام کار در یک یا گاه چندین زمینه شغلی به گروه افراد سرگردان جامعه اضافه می شوند. موضوع آینده حرفه ای و استقلال نسبی مددجویان بالای 14 سال از مهمترین چالش های پیش روی خانواده ها  و متخصصین آموزش های حرفه ای این گروه از نوجوانان به شمار می رود.

 

 •  اهداف بخش توانبخشی حرفه ای:

اهداف بخش توانبخشی حرفه ای عبارتنداز:

 1. کشف و رشد توانمندی های مددجویان کم توان ذهنی
 2. جبران ناتوانایی ها و نقایص شناختی،حرکتی، اجتماعی مددجویان کم توان ذهنی از طریق فعالیتهای حرفه ای
 3. آماده سازی مددجویان برای کسب استقلال نسبی در حرفه و فعالیت های اجتماعی مربوط به آن
 4. فراهم آوری امکان ادغام مددجویان مبتلا به ناتوانایی های هوشی در جامعه از طریق فعالیت های حرفه ای
 5. فعال کردن خانواده های این افراد در امر آموزش و توانبخشی فرزندان به روش های گوناگون از جمله همکاری در آموزش، تعیین اهداف،تصمیم گیری های مختلف و ..

 

 • معرفی مرکز حرفه آموزی ارمغان عصر :

 

متأسفانه به دلیل ناکارآمد بودن بسیاری از آموزشهای رسمی تدارک دیده شده برای کودکان و نوجوانان کم توان ذهنی، آغاز دوران جوانی آنها مصادف با آغاز دوران سخت بیکاری است. علت این امر را نمی توان تنها بر عهده کم تواناییهای  این گروه از نوجوانان گذاشت.موضوع آینده حرفه ای و استقلال نسبی مددجویان بالای 15 سال از مهمترین چالش های پیش روی خانواده ها  و متخصصین آموزش های حرفه ای این گروه از نوجوانان به شمار می رود.

مركز توانبخشي و حرفه آموزي ارمغان عصر يكي از مراكز وابسته به مؤسسه توانبخشي وليعصر (عج) است كه از سال 1385با هدف خدمت به جوانان و بزرگسالان كم توان ذهني فعاليت خود را آغاز نموده است.  ( البته سابقه تأسیس دو مرکزحرفه آموزی ویژه دخترا ن و پسران کم توان ذهنی بالای 14 سال، توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج)، به سال 1374 بر می گردد که این دو مرکز از سال 1384 در قالب مرکز حرفه آموزی ارمغان عصر در دو بخش مجزا، در حال فعالیت می باشند.)

هدف اصلي مرکز ارمغان عصر، شناسايي و تقويت توانمنديهاي افراد كم توان ذهني و كمك به ارتقاي سطح استقلال آنها در زندگي و آماده كردن آنها براي بازار كار با توجه به سطح توانمنديهاي آنان مي باشد. آموزش به كم توانان ذهني در اين مركز برپايه روشهايي است كه براي آموزش مهارتهاي حرفه اي ، تجربه و تدوين شده است.

جهت تحقق برنامه هاي پيش بيني شده، فعاليتهاي مركز به بخشهاي ذيل تفكيك شده است :

 1.     آموزش :


به طور كلي روند كار آموزش به اين صورت است كه مددجو به صورت شفاهي با كار روبرو مي‌شود و راهنمايي‌هايي به منظور ايجاد كار صورت مي‌گيرد و در اين صورت حداقل واكنش صحيح وي بلافاصله تشويق مي‌شود. اگر واكنش مددجو صحيح نباشد راهنمايي مربي تكرار مي‌شود و الگويي صحيح از پاسخ به وي ارائه مي‌شود.اگر مددجو بازهم پاسخ صحيح ندهد ضمن تكرار دستور با گرفتن دست وي شيوة صحيح انجام كار به طور عملي و با كمك خود وي نشان داده مي شود  ثبت هريك از اين مراحل بروي فرم‌هاي مخصوص ثبت رفتار به منظور نشان دادن سرعت مددجو در طي يك گام و تعداد جلسات مورد نياز براي يادگيري يك فعاليت انجام مي گيرد . لازم به ذكر است كه طي تمامي گام‌ها براي هريك از مددجويان ضروري نيست و آنان براساس توان خود مي‌توانند از تعدادي از مراحل جهش كنند. همچنين با اندازه‌گيري زمان انجام  فعاليتهاي مختلف موجود در يك حرفه ، مقايسة سرعت انجام فعاليت توسط مددجو با زمان مطلوب صورت مي گيرد و تلاش مي شود اين فاصله به حداقل برسد. پس از طي مراحل فوق تعداد جلساتي كه براي طي هريك از گام‌ها لازم است تا فرد قادر به كسب آن مهارت شود تعيين مي شود و آموزشهاي عملي با استفاده از رويكردهاي علمي آغاز مي شود. لازم به ذكر است مدت اين دوره 6 تا یک ساله است كه شامل آموزشهاي مقدماتي و آموزش حرفه مي شود. اين آموزشها با توجه به نيازهاي آموزشي هر حرفه برنامه ريزي شده است كه تنوع كاري فراواني را نيز در بر دارد.

اهداف بخش آموزش حرفه ای عبارتنداز:

 1. کشف و رشد توانمندی های مددجویان کم توان ذهنی
 2.  جبران ناتوانایی ها و نقایص شناختی،حرکتی  و اجتماعی مددجویان کم توان ذهنی از طریق فعالیتهای حرفه ای
 3. آماده سازی مددجویان برای کسب استقلال نسبی در حرفه و فعالیت های اجتماعی مربوط به آن
 4. فراهم آوری امکان ادغام مددجویان مبتلا به ناتوانایی های هوشی در جامعه از طریق فعالیت های حرفه ای
 5.  فعال کردن خانواده های این افراد در امر آموزش و توانبخشی فرزندان به روش های گوناگون از جمله همکاری در آموزش، تعیین اهداف،تصمیم گیری های مختلف و ..

   2. تولیديكي از شعارهاي مركز ارمغان عصر كه سعي تمام فعالان اين مركز تحقق اين شعار است، « بازتواني و استقلال بخشيدن  به مددجويان » مي باشد. لذا توانخواهان پذيرفته شده در مركز پس از طي مراحل آموزش به سطح توليد قابل قبول براي عرضه به بازار مصرف دست مي يابند. اين مركز با در اختيار قرار دادن امكانات مناسب مكاني و تجهيزات كارگاهي به روز و استاندارد براي توانخواهان و تلاش بي وقفه مددكاران مركز جهت بازاريابي مناسب براي توليدات توانخواهان، گام مهمي در جهت بازتواني و بخشيدن استقلال به دختران و پسران كم توان ذهني برداشته  و در سدد رسيدن به موفقيتهاي بيشتري در اين زمينه است.

مركز ارمغان عصر داراي كارگاههاي توليدي متنوعي مي باشد از جمله اين كارگاهها مي توان به اين موارد اشاره كرد :

 • كارگاه جعبه سازي  

 •  كارگاه بسته بندي

 •  كارگاه پاكت سازي 

 •  كارگاه مونتاژ قطعات سنگي

 • كارگاه مونتاژ بدليجات

 • كارگاه خياطي


       3. توانبخشي :


خدمات توانبخشي مركز توسط درمانگران متخصص هر رشته براي توانخواهان برنامه ريزي و اجرا مي شود كه شامل موارد ذيل است :

 1. كاردرماني
 2. گفتاردرماني   
 3.  موسيقي درماني  
 4.  رفتاردرماني      
 5.  آموزش مهارتهاي خودياري و مهارتهاي روزمره  زندگي  
 6.  آموزش رفتار و برخوردهاي مناسب اجتماعي


    4. فعالیتهای فوق برنامه :


مركز ارمغان عصر علاوه بر ارائه خدمات توانبخشي و حرفه آموزي به توانخواهان، با اهداف مختلفي از جمله تغيير نگرش جامعه نسبت به توانمنديهاي معلولين، افزايش حس مسئوليت پذيري توانخواهان، سپري شدن مفيد اوقات فراغت آنها و كسب مهارتهاي و پيشرفتهاي جسماني و به عنوان پيش زمينه اي براي ايجاد علاقه و انگيزه  براي توانخواهان جهت حضور در برنامه هاي حرفه اي،  فعاليتهاي فوق برنامه متنوعي را براي آنها در نظر گرفته است كه از جمله اين فعاليتها عبارتند از :

 1.   ورزش : در اختيار قرار دادن فضاي ورزشي مناسب به مددجويان و آموزش فعاليتهاي ورزشي مطابق با توانمنديهاي آنها توسط مربيان متخصص در زمينه ورزش معلولين ذهني با هدف ارتقاي سطح توانمنديهاي جسماني، حركتي و ذهني توانخواهان و ايجاد انگيزه و نشاط براي آنها و خانواده شان.
 2.  آموزش كارهاي هنري از جمله درست كردن كارت پستال از نقاشي هاي توانخواهان، سفال سازي و تزئين سفال، جعبه و ساكهاي تزئيني، آموزش گلدوزي، پولك دوزي براي دختران
 3. آموزش كامپيوتر : با توجه به سطح آموزش پذيري مددجويان اصول اوليه كار با كامپيوتر به آنها آموزش داده مي شود.
 4. آموزش تئاتر : گروه تئاتر مرکز ارمغان عصر از اوایل سال جاری آغاز به فعالیت نموده است...
 5. برگزاري اردوهاي يك روزه و چند روزه با هدف تغيير نگرش جامعه نسبت به معلولين ذهني و افزايش حس مسئوليت پذيري توانخواهان و يادگيري آداب اجتماعي.
 6.  برگزاري نمايشگاههاي دوره اي از توليدات و دستاوردهاي مددجويان با هدف ايجاد حس اعتماد به نفس و فراهم نمودن زمينه هايي جهت ايجاد شغل براي آنها.


 • پوستر گروه تئاتر مرکز حرفه آموزی ارمغان عصر
 • اخبار مرتبط با فعالیتهای مرکز ارمغان عصر:
 1. کاشت نهال دوستی توسط فرشتگان زمینی
 2. عرضه تولیدات مرکز ارمغان عصر در نمایشگاه بخشش
 3. باغ پرندگان میزبان مددجویان مرکز ارمغان عصر
 4. اجرای گروه تئاتر و سرود مرکز ارمغان عصر در جشن روز دختر 
 5. کم تواننداما دلشان به وسعت دریاست ... 
 6. حضور مرکز ارمغان عصر در نمایشگاه جوان موفق شهر تهران 
 7. بازدید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از مرکز ارمغان عصر 
 8. بازدید نماینده یونیدو از مرکز ارمغان عصر 
 9. بازدید مدیرکل بهزیستی استان تهران از مرکز ارمغان عصر
44527
بازدید این صفحه
1185 |
بازدید امروز
5774254 |
کل بازدید
5 |
بازدیدکنندگان آنلاین
کلیه حقوق این پرتال محفوظ و متعلق به توانبخشی ولیعصر  است. © 2014